Telefon : (532) 764 23 30

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Ev ve işyerlerinde yaşanan ısınma problemi ve yüksek faturaların başlıca sebeplerinden biri, kalorifer tesisatı içerisinde biriken havadır. Tesisat içerisinde biriken hava, zamanla hacmini büyütür ve sıcak suyun peteklerin belirli bir bölümüne erişimini sınırlar. Bu nedenle kombinizden yeterli verimi alamaz ve ısınma problemi yaşarsınız. Siz değerli müşterilerimize petek havası nasıl alınır, hangi sebeplerden dolayı petekleriniz ısınmaz lütfen okumaya devam ediniz. Dilerseniz aşağıdaki videoumuzu izleyebilirsiniz

Peteklerde Hava Neden Oluşur?

Özellikle yeni kurulan kalorifer tesisatlarında, kurulum sırasında borular içerisinde kalan havanın petek tesisatı içerisinde sıkışma yapması nedeni ile oluşur. Buna ek olarak, kalorifer tesisatlarında yapılan su değişimleri sırasında su çıkış kanallarından gelen havanın sıkışması da görülmektedir.

Peteklerin Altı Isınmıyor!

Peteklerin hava yapması nedeni ile tesisat içerisinde sirküle edilemeyen su, peteklerin özellikle alt bölgelerine erişemez. Bu nedenle genellikle peteklerin üstü sıcak, altı soğuk olur. Peteklerin alt kısmında başlayan ısınma problemi, müdahale edilmezse radyatör içerisinde yer alan havanın hacminin genişlemesi ile peteğin tamamında görülür.

Kombiye Uzak Petek Isınmıyor ?

Petek tesisat borularında ki tıkanıklıktan meydana gelen bu sorun, tesisatınızı temizletmeniz ile düzelecektir. Furkantesisat firmamızı arayarak kombiden son peteğe kadar olan tüm tesisatınızın içi temizlenir ve koruyucu kimyasalla bakımı yapılır.

Radyatörlerin Havası Nasıl Alınır? 

Peteklerin havasını alabilmek için öncelikle bir adet “purjör anahtarı” veya “düz tornavida” temin etmeniz gerekir. Kaloriferin üst kısmında bulunan purjör vanasını, tornavida yada purjör anahtarı ile gevşetip, su gelinceye kadar bu şekilde bırakıyoruz. Purjör vanasından su geldiği takdirde petek içerisinde yer alan hava tükenmiş ve sıcak su petek içerisinde sorunsuz bir şekilde sirküle edilir hale gelmiştir.

Purjör vanasını tekrar eski konumuna getirerek bir süre bekleyin, eğer hala peteklerinizde ısınma problemi görülüyor ise kalorifer tesisatı içerisinde balçıklanma meydana gelmiştir. Ne yazık ki bu duruma müdahale etmeniz imkansızdır.

Böyle bir durumda sizin için en iyi çözüm çağrı merkezimizi arayarak servis talebinde bulunmanız olacaktır. Uzman ekip ve profesyonel cihazlarla petek içerisinde yer alan balçıklanma problemini giderir, mümkün olan en uygun fiyata size özel çözümler sunarız.